HDD nebo SSD


SSD a HDD jsou dva typy úložných zařízení, která se používají jako disk pro notebook. Musíte se rozhodnout, který z nich chcete. Oba mají svá pozitiva i negativa. Je tedy lepší volbou SSD nebo HDD? Všechno záleží na vašich potřebách, rozpočtu a preferencích. Pokud se podíváte na samotnou cenu, HDD jsou mnohem bezpečnější volbou, ale pokud pro vás peníze nejsou problém, pak SSD jsou mnohem lepší volbou vzhledem k jejich vynikajícímu výkonu. 


Co je HDD? 

Technologie pevných disků je dobře známá a dobře testovaná. Jednotky pevných disků existují již více než 50 let, neustále zvyšují kapacitu úložiště a snižují jejich fyzickou velikost. Jde o zkratku jednotky pevného disku a k ukládání dat využívá magnetismu. HDD mají rotující talíř, který se otáčí vysokou rychlostí, zatímco nad ním je umístěna čtecí/zapisovací hlava, která čte a zapisuje data na rotující talíř. Výkon pevného disku závisí na rychlosti otáčení jeho talíře. Obvyklá rotační řada disků HDD, která se dnes používají, je 5400 ot./min až 7200 ot./min. 

To, co dělá HDD nejvhodnějšími pro ukládání dat, je to, že jsou extrémně levné. Mohou ukládat velké množství dat a také vás nebudou moc stát. Cena/GB HDD je mnohem nižší než cena SSD. Pokud tedy hledáte levné úložiště, nejlepší dostupnou volbou jsou pevné disky. Ve vzhledu HDD a SSD není žádný rozdíl. 2,5palcový pevný disk se obvykle používá pro notebooky, zatímco větší 3,5palcový pevný disk je vhodný pro stolní počítače.

hp

Klady +
Nevýhody pevných disků jsou výsledkem mechanických částí používaných ke čtení a zápisu dat, protože fyzické vyhledávání a načítání dat trvá déle než elektronické vyhledávání a načítání dat. Mechanické části mohou přeskočit nebo dokonce selhat, pokud se s nimi hrubě zachází nebo spadnou. To je problém u notebooků, ale u stolních počítačů ne tolik. HDD jsou také těžší a spotřebovávají více energie než srovnatelné SSD.

Zápory -
Výhody jednotek pevného disku spočívají v tom, že se jedná o osvědčenou technologii a jsou často levnější než disky SSD se stejným množstvím úložiště. V současné době jsou HDD k dispozici také s větším úložným prostorem než SSD.


Co je to SSD


SSD je krátká forma disku Solid State Drive. Důvod, proč se tomu říká, je to, že nemá žádné pohyblivé části podobné jednotce USB – používají stejnou technologii NAND. Laicky řečeno můžete SSD nazvat velmi velkým a propracovanějším typem USB. Stejně jako na paměťové kartě jsou informace na SSD ukládány ve formě mikročipů. Kromě toho, že k datům nemá přístup mechanické rameno, může k nim disk SSD přistupovat přímo z mikročipu. To je důvod, proč je SSD mnohem rychlejší než HDD, protože vyžaduje méně manuální práce pro získávání informací.

SSD využívají energeticky nezávislou paměť. Dokáže uchovat na něm uložená data i po vypnutí disku. I když všechny typy permanentní paměti mají stejnou funkci, říkalo se, že data uložená na SSD se po několika letech ztratí. Dnes to však není pravda, SSD disky mohou uchovávat data až 200 let. SSD má zabudovaný procesor, který se nazývá řadič. Používá se k provádění různých operací, které souvisejí se čtením a zápisem dat. Čím rychlejší je ovladač, tím rychlejší jsou rychlosti čtení a zápisu dat.

ssd-transparent-png

Klady+

Jednotky SSD poskytují rychlejší časy načítání her, aplikací a filmů. Díky technologii, kterou používají, jsou SSD disky lehčí a lépe odolávají pohybu a pádu. Jednotky SSD navíc spotřebovávají méně energie, což počítačům umožňuje chladnější provoz.

Zápory -
SSD jsou novější technologie, a proto jsou dražší než HDD. Ačkoli je dobíhají, může být těžší najít velkokapacitní disky SSD. HDD mohou být až 2,5krát větší.


Kombinace
Rozhodnutí jaký druh úložného prostoru si vyberete je čistě na Vás. Jestli se rozhodnete pro koupi samotného disku nebo koupi notebooku, případně stolního počítače již s úložným prostorem. Množství notebooků a počítačů nabízí kombinaci obou disků, menší SSD pro rychlý systém a instalované aplikace a vedle něj HDD s velkou úložnou kapacitou pro vaše média.  U nás taky nabízíme doplňkovou službu, která spočívá ve výměně stávajícího disku nebo jeho navýšení na požadovanou kapacitu.