Jak vybrat napájecí zdroj pro notebook?

Mnoho lidí se nás ptá, jak zvolit napájecí zdroj notebooku. Pokud byste chtěli pochopit, jak si jej zvolit krok za krokem, doporučujeme vám přečíst si náš článek. Po přečtení se stanete specialistou v této oblasti!

S napájecím adaptérem je obvykle zacházeno méně opatrně než s notebookem samotným, což často vede k jeho poškození. Zakopnutí o kabel, zašlapání zástrčky a kopnutí do zástrčky jsou prvky každodenního života napájecích zdrojů a jejich životnost tak končí mnohem rychleji než u notebooku. V případě poškození kabelu nebo zástrčky nebo v případě ztráty zařízení jsme nuceni koupit nové vybavení. Tento úkol se zdá být velmi jednoduchý, ale bohužel to není úplně pravda. Dnes si řekneme, na co je třeba věnovat zvláštní pozornost při výběru nabíječky pro váš notebook.

Abychom správně vybrali napájecí zdroj, musíme věnovat pozornost parametrům a typu zástrčky, kterou by měl mít.

nabĂ­jeÄŤka-5

Vstupní parametry

Tato data ukazují, pro jaký typ zásuvek je nabíječka vhodná. Nejde o typ zástrčky, ale o napěťový standard v dané zemi.
České republice a téměř v celé Evropě je napětí 230 V. Nejvyšší napětí 240 V se nachází mimo jiné v některých afrických zemích a na Středním východě a nejnižší - 100 V ve skutečnosti pouze v Japonsku

nabĂ­jeÄŤka-1

Výstupní parametry

Tyto hodnoty nás informují o proudu, který zdroj dodává vašemu notebooku, a tak zjišťují, zda je nabíječka vhodná. Data se skládají ze dvou hodnot:

Napětí napájecího zdroje udávané ve voltech (V) musí odpovídat hodnotě uvedené na notebooku (teoreticky je tolerance asi 1 V, ale ne vždy).

Proud měřený v ampérech (A) je hodnota, která určuje maximální proud, který lze nabít na napájecí adaptér. Tento parametr by neměl být menší, než je požadováno, ale může být vyšší (podle zásady, že nemůžete mít příliš mnoho elektřiny). Pokud připojíte napájecí zdroj s nižší rychlostí, můžete dokonce poškodit počítač, protože komponenty nedostanou dostatek energie.
Tyto hodnoty, vynásobené samy o sobě, dávají výkon ve wattech (W). Stejně jako u proudu musí být výkon stejný nebo vyšší, protože notebook jej upravuje automaticky. V případě modelu na obrázku výše můžeme vypočítat, že výkon je 90 W.

Poslední věc, kterou je třeba zkontrolovat před rozhodnutím o koupě nabíječky je zástrčka. V závislosti na výrobci a modelu notebooku najdete desítky různých typů zástrček. Pokud nemůžeme získat údaje o rozměrech zástrčky, jednoduše je změřte posuvným měřítkem a porovnejte s rozměry nové zástrčky napájecího zdroje. Pamatujte, že tyto rozměry jsou uvedeny v milimetrech (mm).nabĂ­jeÄŤka-6

Typ zástrčky

Pojďme si tedy trochu promluvit o zástrčkách. Roky konkurence na trhu notebooků vedly ke značnému chaosu. Ačkoli nyní běžně používáme přibližně 10 standardů, včetně starších notebooků a vzácných typů zásuvných modulů, se jejich počet značně zvýší. Většina konektorů má kulatý tvar, ale existují výjimky, například USB na Lenovo nebo osmiboká na Dell. Toto je tabulka nejpopulárnějších konektorů spolu se značkami notebooků, které je používají. První číslo je průměr vnějšího obvodu a druhé číslo je průměr vnitřního obvodu.

nabĂ­jeÄŤka-2

Jak vidíte, není to tak jednoduché, nabíječky Asus mohou mít až 5 různých typů pluginů v závislosti na podporované sérii. Pokud ale vlastníte počítače Apple, je to mnohem jednodušší. Nabíječky MacBooků dosud měly k nabíjení pouze 3 typy zásuvných modulů a každý z nich byl zcela odlišný od předchozího. Chronologicky to byly Magsafe 1Magsafe 2 a USB-C. I tyto napájecí adaptéry najdete na našich stránkách.

nabĂ­jeÄŤka-3

Model adaptéru

Hned vedle parametrů má většina nabíječek specifické označení modelu pro jejich identifikaci. Logicky by to znamenalo, že k nalezení správné nabíječky stačí model, ale je tu komplikace. Dotyčný model se týká pouze parametrů, nikoli typu zástrčky.
Podívejme se na to s nabíječkami notebooků HP. Model nabíječky notebooku HP má následující parametry:

 • Napětí: 19 V
 • Proud: 2,31 A
 • Výkon: 45 W.

Můžeme si být jisti těmito hodnotami a každá nabíječka s takovým modelem by měla mít přesně tyto parametry. V závislosti na variantě se však typ zástrčky může lišit. V současné době máme v nabídce parametrově dvě stejné nabíječky pro HP. Jedna má zástrčku 4,5 mm - 3,0 mm s kolíkem a druhá 7,4 mm – 5,0 mm bez kolíku. Rozdíl je viditelný pouhým okem.

nabĂ­jeÄŤka-4

Co se stane, když použijete nesprávný adaptér?

V ideálním případě budete mít na adaptéru a zařízení stejné napětí, proud a polaritu.
Ale co když omylem (nebo záměrně) použijete nesprávný adaptér na notebook? V některých případech nebude pasovat zástrčka. Existuje však mnoho případů, kdy se k vašemu zařízení připojí nekompatibilní napájecí adaptér. V každém scénáři můžete očekávat následující:

 • Špatná polarita - Pokud změníte polaritu, může se stát několik věcí. Pokud budete mít štěstí, nic se nestane a nedojde k žádnému poškození. Pokud nemáte štěstí, vaše zařízení bude poškozeno. Existuje také střední cesta. Některé notebooky a jiná zařízení obsahují ochranu proti polaritě, což je v podstatě pojistka, která se spálí, pokud používáte špatnou polaritu. Pokud k tomu dojde, můžete slyšet praskání a kouř. Zařízení však může i nadále pracovat na baterii. Váš DC vstup však bude zničený. Chcete-li to opravit, vyměňte pojistku ochrany proti polaritě nebo ji nechte opravit. Dobrou zprávou je, že hlavní obvody nebyly usmažené.
   
 • Příliš nízké napětí - Pokud je napětí na adaptéru nižší než zařízení, ale proud je stejný, pak zařízení může fungovat, i když nepravidelně. Pokud si pomyslíme na naši analogii napětí, kterým je tlak vody, znamenalo by to, že zařízení má „nízký krevní tlak“. Účinek nízkého napětí závisí na složitosti zařízení. Například reproduktor je v pořádku, ale nebude tak hlasitý. Sofistikovanější zařízení zakolísají a mohou se dokonce vypnout, když zjistí stav podpětí. Stav pod napětím obvykle nezpůsobí poškození ani nezkrátí životnost vašeho zařízení.
   
 • Příliš vysoké napětí - Pokud má adaptér vyšší napětí, ale proud je stejný, pak se zařízení pravděpodobně vypne, když zjistí přepětí. Pokud tomu tak není, může běžet teplejší než obvykle, což může zkrátit životnost zařízení nebo způsobit okamžité poškození.
   
 • Proud příliš vysoký - Pokud má adaptér správné napětí, ale proud je větší, než jaký vyžaduje vstup zařízení, neměli byste vidět žádné problémy. Například pokud máte notebook, který požaduje vstup DC 19V / 5A, ale používáte adaptér DC 19V / 8A, váš notebook bude mít stále požadované napětí 19V, ale bude odebírat pouze proud 5A. Pokud jde o proud, rozhoduje zařízení a adaptér k notebooku bude muset dělat méně práce.