Stolní počítač, nebo notebook? Prozradíme vám pro i proti

Stojíte před rozhodnutím, zda koupit stolní počítač nebo raději notebook? Váháte, který typ zařízení je pro vás ten pravý? Náš článek vám pomůže se rozhodnout. Prozkoumáme výhody a nevýhody obou možností a podáme vám užitečné rady, které vám usnadní váš výběr.

Notebook si vezmete kamkoliv

Notebook je o necelých 40 let mladší než stolní počítač. První představil Adam Osborne v roce 1981 a jeden kus stál 100 000 Kč. Od té doby ušly notebooky velký kus cesty. Mezi největší výhody notebooku patří bezpochyby přenosnost a malá prostorová náročnost. Notebook si s sebou můžete vzít kamkoliv, aniž byste tahali desítky kil navíc. Hmotnost notebooků se nejčastěji pohybuje okolo 1,5 kg, což je o kilo méně, než je průměrná váha dámské kabelky. A jaké jsou další výhody notebooků?

Odolnost: Vyšší modelové řady notebooků se vyrábí z odolných kovových nebo hořčíkových slitin. Nemusíte se tak bát, že by vám některý z dílů vypověděl brzy službu, což se u nižších modelových řad, které mají plastové součástky, může stát.

Možnost dokování: To, že se rozhodnete pro notebook, ještě neznamená, že se vzdáte monitorů a dalších výhod počítače. Dokovací stanice vám umožní připojit notebook pomocí USB portu k reproduktoru, tiskárně nebo externí klávesnici. Zároveň váš notebook nabíjí, a tak ho nemusíte neustále připojovat do elektrické sítě přes kabel. Stačí zacvaknout a při odchodu z práce/domu vycvaknout.

Nejste závislí na připojení k elektrické síti: S počítačem se bez připojení k elektřině nikam nehnete, zato notebook si můžete vzít kamkoliv a baterie vám vydrží na jedno nabití až 8 hodin v kuse.

Jestli se potřebujete zorientovat v nabídce, přečtěte si článek typy notebooků. 


 

Stolní počítač si můžete poskládat na míru

I počítač už může být skladný. Zatímco první stolní počítač vážil 27 tun a zabral plochu 167 metrů čtverečních, dnes už se vám vejde klidně do kapsy. Samozřejmě samotný počítač, ve smyslu základní desky a procesoru, vám nestačí a potřebujete k němu monitor, klávesnici a myš, ale i tak může být tato sestava prostorově nenáročná.

Největší výhoda stolních počítačů oproti notebookům je ta, že si je můžete sestavit na míru. Komponenty si můžete měnit podle své potřeby, což u notebooků obvykle není možné. Máte možnost například přidat grafickou kartu, HDD nebo navýšit paměť RAM. A stolní počítače mají i další výhody:

Nižší cena: Tento bod je trochu sporný, protože pořizovací cena za samotný stolní počítač je sice nižší než u notebooku, ale na druhou stranu musíte ještě připočítat cenu za monitor, myš, klávesnici a případně reproduktory. Tyto komponenty vás vyjdou na zhruba 4-5 tisíc, pokud se spokojíte se „zlatým středem“. Ale mohou násobně narůstat, pokud sáhnete po nadstandardních modelech.

Možný non-stop provoz: Zatímco u notebooku se vám může stát, že se přehřeje, u stolního počítače se toho bát nemusíte. Kvalitní komponenty jsou přizpůsobeny non-stop provozu, takže je stolní počítač ideální variantou, pokud ho chcete mít zapnutý neustále, což se vás týká, pokud pořizujete stolní počítač například na non-stop provozovnu benzínky, do servrovny apod. Také vám umožní nepřetržitě hraní počítačových her, a to v té nejlepší kvalitě.

Rozhodli jste se pro koupi stolního počítače, ale nevíte si rady s výběrem? Přečtěte si 4 tipy, jak vybrat stolní počítač.

 

Nový nebo repasovaný?

Pokud jste se rozhodli, jestli dáte přednost notebooku, nebo sáhnete po stolním počítači, čeká vás rozhodnutí, jestli koupit zcela nové zařízení, nebo zvolit repasované. Výhodou repasovaného zboží je vysoká kvalita za nižší cenu.

A co to vůbec znamená repasovaný počítač či notebook: Jde o elektroniku, kterou prodejci vykupují od velkých firem, kterým skončil leasing a přechází na novější modely. Odborníci pak vykoupené zboží důkladně zkontrolují, otestují a pošlou do prodeje.

Repasované notebooky a stolní počítače jsou nejčastěji z nejvyšších modelových řad, takže mají dlouhou životnost, špičkový výkon a díky procesu repasu často i třetinovou cenu. Koupě repasovaného zboží je tak ideální variantou, když se chcete vejít do určitého budgetu, ale ne na úkor kvality. Přečtěte si, na co se zaměřit při výběru repasovaného notebooku.


Doporučené články