Kancelářský, herní nebo All-in-one? Jaký počítač si vybrat

Vývojáři se dnes snaží počítače maximálně přizpůsobit koncovému uživateli, proto se od sebe jednotlivé PC liší nejen vzhledem, ale především tím, co nabízí. Kdo nejvíce ocení All-in-one variantu a jaký je rozdíl mezi kancelářským a herním počítačem?

Kancelářské počítače: Za málo peněz hodně muziky

Nenechte se zmást názvem, kancelářský počítač není nutně určený jen pro kancelářskou práci. Ocení ho i studenti, ale i lidé, kteří nepotřebují extrémní výkon. Kancelářské počítače jsou uzpůsobeny především pro nenáročné aplikace, ale i občasná multimédia. Co si pod tím představit? Že mezi úpravou excelových tabulek, psaní dokumentů a vyřizovaní elektronické pošty můžete sledovat svůj oblíbený film nebo seriál. A počítač si s jeho přehráním bez problémů poradí. I když ho streamujete z některé z online videoték.

Kancelářské počítače se cenově pohybují v rozmezí od 6 do 20 tisíc korun. Záleží na tom, jak moc chcete, aby byl PC výkonný.

Dražší PC 

  • Tyto stroje jsou stavěné na 24hodinový provoz pro své kvalitní komponenty
  • Výborně zvládne kancelářskou práci
  • Lze také použít jako grafickou pracovní stanici
  • Výhoda zde je, že uživatel koupí tohoto PC nemusí pro kancelářskou práci dlouhá léta nic upgradovat

Levnější PC

  • Kvalitní kancelářský PC
  • Pro uživatele bude dostačující výhledově několik let, ale později bude muset zvážit upgrade, jak se bude zvyšovat nárok na kancelářské aplikace
TIP: Pokud tápete při samotném výběru a nevíte, jaké parametry by vás měly zajímat, přečtěte si náš článek 3+1 tip, jak vybrat stolní počítač.

 
Pozor! Pokud potřebujete ke své práci používat náročnější grafické programy, jako jsou například Adobe Photoshop nebo Adobe Illustrator, dejte od kancelářského počítače ruce pryč. K bezproblémovému chodu těchto programů totiž potřebujete profesionální grafickou kartu a výkonný procesor s minimálně 6 až 8 jádry.

All-in-one: Zabere málo místa, ale špatně se upgraduje

All-in-one počítače představují elegantní řešení pro ty, co nemají místa nazbyt. Jedná se totiž o počítačovou sestavu s integrovaným monitorem. Takže žádné kabely a žádné hledání místa na stolní počítač. Výhodami all-in-one počítačů jsou také nízká spotřeba a výhodná cena, protože nemusíte kupovat PC a monitor zvlášť.

Pořizovací cena all-in-one počítačů se obvykle pohybuje v rozmezí od 10 000 do 160 000 Kč. Ano, vidíte správně, nepřepsali jsme se o nulu. A jak je možné, že je cenové rozpětí tak velké? Odpověď je snadná: Stejně jako u kancelářských počítačů, i tady se cena odvíjí od komponentů, ze kterých se PC skládá.

A tady se pomalu dostáváme ke kamenu úrazu. U all-in-one počítačů se velmi těžko mění komponenty. Jejich výměna se vám může hodit, když například potřebujete zvýšit grafický výkon. Takže na rozdíl od ostatních stolních počítačů si nemůžete all-in-one po koupi přizpůsobit svým potřebám. Kvůli tomu se pak prodraží i případná oprava.

Herní PC uspokojí i ty nejnáročnější gamery

Grafická karta, procesor a kapacita RAM. To je trojice nejdůležitějších komponentů u herních počítačů. Proč? Protože třeba u takových her, jako jsou Assassin´s Creed nebo Witcher potřebujete minimálně 16 GB RAM, aby vám hra šlapala jako hodinky. Vývojáři her se totiž snaží o co nejrealističtější vykreslení prostředí (ať už budov, nebo lidí). Běžné kancelářské počítače mají obvylke RAM paměť 4 GB, což znamená, že byste si na nich tyto hry nezahráli.

Kromě těchto tří parametrů si pohlídejte i kapacitu disku. Ta určuje počet her a případně filmů, které na počítač uložíte.

Kapacita disku  Počet her    Počet filmů
500 GB 15 100
500 - 900 GB 20 150
1 - 1,5 TB 35 250
2+ TB 50+ 400+

 

Repasovaný nebo nový? Ušetřit můžete i 2/3 ceny

Pořízení počítače není levná záležitost. Sice seženete modely i za 6 000 Kč, ale u nich je potřeba počítat s tím, že mají omezené funkce. Například náročnější počítačové hry na nich nespustíte a na nepřetržitou práci 8 hodin v kuse to také úplně není. Navíc jejich životnost není tak dlouhá, jako například u modelů z businessových řad. Ty se vyrábí z kvalitních součástek, a hlavně mají vyšší výkon a jsou tišší.

Businessové řady jsou ale dvakrát až třikrát dražší než běžné „domácí“ modely. Jak si tedy dopřát kvalitu, aniž by se vaše peněženka musela značně prohnout? Řešením jsou repasované stolní počítače. Ty vykupujeme od firem, které je mění za nové modely. Po odkoupení je naši technici důkladně zkontrolují, otestují a pošlou do prodeje. Ceny repasovaných počítačů jsou až o 2/3 nižší než u nových modelů. To znamená, že si můžete pořídit kvalitu za příznivou cenu! A samozřejmostí je záruka 12 měsíců.

Doporučené články:

Podívejte se na článek s důvody Proč kupovat repase?
Mohlo by vás zajímat Jak vybrat herní notebook
Nebo 5 tipů jak zrychlit počítač